Gęstość naszych kości w ciągu życia się zmienia. Z wiekiem kości tracą swoją gęstość, stają się bardziej podatne na urazy.
Ostry ból, który pojawia się nagle, nawet podczas wykonywania codziennych czynności, ograniczone ruchy kręgosłupa, a później częste złamania kości – tego na pewno NIE CHCEMY! Na choroby cywilizacyjne jednak jest narażony każdy z nas.
Osteoporoza może być przyczyną niepełnosprawności, kalectwa, a nawet śmierci. Z początku przebiega ona całkowicie bezobjawowo i często jest diagnozowana dopiero w zaawansowanych stadiach.
Pacjenci najczęściej zgłaszają się, gdy dochodzi do złamania (szyjki kości udowej, stawów ręki, kręgów), lub mają częste bóle pleców, których nie są w stanie już znieść.
Co powoduje osteoporozę? Do czynników powstania tej choroby można zaliczyć:
- nieprawidłową dietę (brak białka i wapnia)
- niedobór witaminy D
- picie alkoholu
- palenie papierosów
- przyjmowanie niektórych leków (np. środków nasennych, hormonów tarczycy)
- małą aktywność fizyczną
- choroby takie, jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa, nadczynność tarczycy
Czy można zapobiec wystąpieniu tej choroby?
- Warto zminimalizować lub całkowicie usunąć wyżej wymienione czynniki prowadzące do osteoporozy.
- Uzupełniać niedobory wapna, białka i witaminy D.
Witamina D znajduje się w jajkach, mleku i produktach mlecznych, olejach roślinnych, wątrobie i serach.
Białko możemy spożywać razem z kurczakiem, jajkami, wołowiną, rybami. W dużej ilości występuje ono również w soczewicy, ciecierzycy, grochu, pistacjach, kaszy gryczanej.
Dobrym źródłem wapnia są ryby, produkty roślinne (nasiona fasoli, natka pietruszki, szpinak, orzechy), produkty mleczne.
3. Zbadaj gęstość swoich kości – wykonaj densytometrię. Taki pomiar gęstości kości najbardziej jest wskazany dla osób, które w rodzinie mają przypadki występowania tej choroby, prowadzą niezdrowy tryb życia, nie uprawiają żadnego sportu, lub źle się odżywiają.
Zapraszamy do naszej przychodni w Chorzowie!