01 października 2019

Jądra znajdują się w worku mosznowym. Odpowiedzialne są one za produkcje spermy i hormonów (testosteronu). Powrózek nasienny doprowadza krew do jąder. O skręcie jądra mówimy, gdy na skutek obracania się jądra wraz z powrózkiem nasiennym dochodzi do zaburzeń przepływu krwi do tego organu. Po dość krótkim czasie (nawet kilka godzin) dochodzi do niedokrwienia jądra.

OBJAWY

Gwałtowny ból jądra może pojawić się u chłopców, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Może to być sygnał skrętu jądra. Objawy, które mogą mu towarzyszyć to:

  • ból może promieniować do pachwiny i podbrzusza,
  • szybko powiększający się obrzęk moszny,
  • nudności i wymioty,
  • wrażliwość na dotyk.

 

CO JEST PRZYCZYNĄ SKRĘTU JĄDRA?

Czynniki autonomiczne (np. zbyt luźna osłonka jądra, zaburzenia w rozwoju, niezstąpienie jąder).

Inne przyczyny: skurcz mięśnia dźwigacza jądra podczas uprawiania sportu, pod wpływem zmiany temperatury, gwałtownego ruchu, skoku, na skutek jazdy na rowerze.

Powrozek nasienny na skutek nadmiernej długości lub nadmiernej ruchomości jądra ulega skrętowi i przy braku natychmiastowej reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia może skutkować utratą jądra i doprowadzić do niepłodności.

 

SKRĘT JĄDRA – DIAGNOSTYKA

Dlatego nagły ból i obrzęk moszny powinien być natychmiastowym sygnałem wizyty u lekarza.

W tym przypadku każda minuta jest bezcenna. Jeżeli objawy pojawiły się u dziecka, warto natychmiast zgłosić się do lekarza urologa.

Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, wykona USG i USG dopplerowskie jądra, wykluczy inne przyczyny bólu (np. choroby nowotworowe). W przypadku zdiagnozowania skrętu jądra koniecznym będzie jak najszybsze przywrócenie jego naturalnej pozycji.

Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia skrętu jądra maleje wraz z wiekiem, może ono zaatakować w każdej chwili.

Dlatego pamiętajmy, że nie należy lekceważyć bólu jąder!