ikona informacyjna - język migowyJęzyk Migowy - Informacje
Numer Telefonu

32 632 01 00

Adres E-Mail

beskidzka@urovita.pl

Godziny Otwarcia

pon-pt: 8.00-18.00

Żylaki coraz częściej dotykają każdego z nas. Pojawiają się one najczęściej u kobiet, jednak mężczyźni również zmagają się z tą nieprzyjemnością. Poza nieestetycznym wyglądem schorzenie objawia się ogromnym bólem. Pacjenci zmagający się z tym problemem często skarżą się na pieczenie, mrowienie, drętwienie, rwanie, a także uczucie przechodzenia prądu w nogach.

Żylaki są dość powszechne, ale czym tak naprawdę są? Powstają z powodu dysfunkcji zarówno z małych, jak i dużych żył. Wyróżniamy dwa rodzaje żylaków. Pierwsze z nich to tak zwane teleangiektazjany, czyli powiększone żyły podbrodawkowe skóry. Pojawiają się głównie na udach i widoczne są jako niewielkie czerwone lub fioletowe żyłki.
Z kolei drugim rodzajem żylaków są te, które postawią z większych naczyń żylnych. Nazywane są żyłami siatkowymi. To bardzo rozległe i wyglądem przypominające rozłożoną siatkę – żyły. W odróżnieniu od teleangiektazjanych są bardziej niebezpieczne. Te trwałe wydłużenia i poszerzenia sprawiają, że żyły uzyskują kręty przebieg. Żylaki przede wszystkim powstają na dolnych kończynach.

Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Starsze osoby są bardziej zagrożone niż młodzi ludzie. Zależny to również od predyspozycji genetycznych, ale także od płci, wieku, odbytych operacji dolnych kończyn, zakrzepicy czy rodzaju wykonywanej pracy. Nie należy zapominać, że dolegliwość ta nie jest jedynie problemem kosmetycznym, a przede wszystkim medycznym. Zbagatelizowanie tej choroby i nieleczenie jej, prowadzić będzie do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. W zaawansowanej fazie rozwoju może uniemożliwić normalne funkcjonowanie organizmu w codziennych czynnościach.

Główne przyczyny żylaków to:
– nadwaga i otyłość,
– dźwiganie ciężkich przedmiotów,
– ciągłe stanie na nogach,
– praca w wysokiej temperaturze,
– ciąża.

Jak rozpoznać objawy tej dolegliwości?
Żylaki nóg to miękkie i sine uwypuklenia skóry w miejscu, w którym biegnie linia żył. Chorobie tej często towarzyszy uczucie ciężkich i popuchniętych nóg. Zaawansowane żylaki mogą doprowadzić do zapalenia żył, które objawia się bardzo silnymi bólami.
Leczenie opiera się na kilku płaszczyznach, pierwsza to zapobieganie chorobie w sposób zachowawczy, czyli nie ingerujący w naskórek. Do leczenia wykorzystuje się lekarstwa oraz specjalne maści. Ma to na celu załagodzenie objawów. Z kolei drugim sposobem jest leczenie zabiegowe. W tym przypadku medycyna dysponuje wieloma metodami. Jedną z nich jest przeciwdziałanie polegające na wstrzykiwaniu specjalnego związku chemicznego w żyły. Powoduje to kontrolowany odczyn ze strony ścian naczynia i powoduje zarośnięcie żyły. Jednak najskuteczniejszy sposób to leczenie operacyjne. Jest ono szczególnie wskazane osobom, u których efektem powikłań po występowaniu żylaków są stany zapalne skóry.

Kiedy masz przypuszczenia, że i Ty cierpisz z powodu żylaków, zadzwoń do nas i umów się na konsultację z lekarzem rodzinnym.