Statystyki demograficzne dla naszego kraju są bezwzględne. Polskie społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, niestety nic nie zapowiada tego, by trend ten w najbliższych latach miał zostać odwrócony. Co więcej, według obliczeń Eurostatu, mediana wieku w 2060 roku, będzie wynosiła 54 lata. Jest to liczba, która powinna na wszystkich robić wrażenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że w 2010 r., a więc 11 lat temu mediana wynosiła odpowiednio 40 lat dla kobiet, i 36 dla mężczyzn. Jest to dla nas wszystkich spore wyzwanie zarówno w aspekcie zdrowotnym, ekonomicznym, demograficznym. W jaki sposób możemy załagodzić proces starzenia naszych seniorów, dłużej zachować sprawność fizyczną czy zapobiegać lub leczyć choroby najczęściej dotykające najstarszych z nas? Jest to przede wszystkim aktywność seniorów.
Pozwala ona nie tylko zachować ciało w lepszej kondycji, ale także ma niebagatelny wpływ na ich sprawność intelektualną. Dzięki aktywności fizycznej seniorzy potrafią lepiej się koncentrować, są bardziej wrażliwi, a także skłonni do samodzielnego myślenia. Są także bardziej spostrzegawczy, a także mniej podatni na stres, przez co poziom ich humoru, samozadowolenia jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego balansu ludzkiej psychiki, ciężko mówić o poprawnym zdrowiu.
Jakie zalety bezpośrednio dla zdrowia seniorów ma aktywność fizyczna?
– Zapobiega, a na pewno łagodzi przebieg chorób przewlekłych, jak np. miażdżyca czy cukrzyca.
– Reguluje poziom ciśnienia tętniczego krwi, cukru w naszym organizmie.
– Lepiej funkcjonujący układ ruchu, zdecydowanie zmniejsza ryzyko złamań kości, skręceń stawów
– Naturalna odporność organizmu jest zdecydowanie większa, przez co zdecydowanie zmniejsza się ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych.
– Dzięki aktywności fizycznej seniorzy lepiej kontrolują masę swojego ciała, dzięki czemu łatwiej jest walczyć z nadwagą i otyłością, które są niezwykle groźne dla starszego organizmu.
Żyjemy w czasach pandemii koronawirusa, przez co wielu z seniorów mocno ogranicza wyjścia z domu, pozamykane zostały miejsca, w których mogli spotkać się z innymi seniorami. Co zatem może jeszcze pomóc naszym seniorom? Np. Arteterapia, czyli aktywności artystyczne, które pomagają poprawić sprawność manualną, ale także pozytywnie regulują emocje seniorów. Zaproponujmy naszym rodzicom, babciom, dziadkom gry planszowe takie jak: chińczyk, warcaby, kości. Idealnie sprawdzą się także krzyżówki, wykreślanki czy sudoku. Zapoznajmy ich z nowinkami technologicznymi. Pokażmy seniorom, jak wiele oferuje komputer, począwszy od dostępu do ciekawych informacji, załatwieniu spraw urzędowych zdalnie, na kontakcie online z najbliższymi skończywszy.
Nie dopuśćmy do tego, by nasi seniorzy swoje codzienne rozrywki ograniczali do oglądania ulubionych programów w telewizji. Zachęćmy najbliższych do bardziej kreatywnego spędzania wolnego czasu, którego nasi seniorzy mają aż nadmiar. Sprawmy, by w tym ciężkim dla nich czasie, mogli nie myśleć o otaczającej ich rzeczywistości.