ikona informacyjna - język migowyJęzyk Migowy - Informacje
Numer Telefonu

32 632 01 00

Adres E-Mail

beskidzka@urovita.pl

Godziny Otwarcia

pon-pt: 8.00-18.00

Bardzo często otrzymujemy zapytania tego typu: co kupić w aptece, gdy ktoś z Waszych bliskich odczuwa tzw. kłucie w sercu?

Objaw ten powstaje pod wpływem różnych bodźców. I chociaż bardzo często, gdy występuje w łagodnym nasileniu, nie sygnalizuje on poważnych zmian chorobowych, zawsze wzbudza u nas niepokój i wymaga diagnozy.

Czy kłucie w sercu jest niebezpieczne?

Kłucie w sercu może oznaczać zawał serca, ale też silną nerwicę, refluks, przeziębienie, zaburzenia nerwowe, a nawet zwyrodnienie kręgosłupa. Może pojawić się podczas wysiłku fizycznego lub nawet w stanie spoczynku.

Nasi Pacjenci często skarżą się na kłucie w sercu przy głębokim wdechu. W tym momencie, na szczęście możemy wykluczyć zawał, który objawia się dolegliwościami bólowymi niezależnie od wdechu czy wydechu. Warto jednak wziąć pod uwagę pozostałe niebezpieczne choroby.

Jedną z takich chorób jest zwyrodnienie kręgosłupa. Wzdłuż grzbietu przebiegają ważne nerwy. Gdy zaniedbujemy naszą poprawną postawę ciała i jego kondycję, kręgi mogą uciskać nerwy, co będzie również sprawiało ból.

Kolejnym zagrożeniem jest tzw. życie na wysokich obrotach. Obowiązki zawodowe i domowe mogą sprawić, że jesteśmy zestresowani i przemęczeni. W takich sytuacjach również możemy poczuć nieprzyjemny ból w klatce piersiowej. Mamy wtedy również uczucie braku tchu. Warto wtedy przerwać wszystkie sprawy, rozłożyć szeroko ramiona i starać się oddychać pełną piersią.

W tej sytuacji natychmiast dzwoń na pogotowie!

Zawał mięśnia sercowego, potocznie nazywany zawałem lub atakiem serca, występuje najczęściej na skutek zablokowania tętnicy wieńcowej przez złogi miażdżycowe. Objawia się nagłym i silnym bólem za mostkiem, który trwa powyżej 20 minut i może promieniować do gardła, ramion lub brzucha oraz dusznościami, uczuciem lęku, osłabieniem i zawrotami głowy, nierównym biciem serca, a nawet nudnościami.

Sygnałów tych nigdy nie wolno lekceważyć i warto natychmiast wezwać karetkę pogotowia, dzwoniąc na numer 999. Pamiętaj, w takich sytuacjach ryzyko zgonu wynosi aż kilkanaście procent.

A może to nic poważnego?

Gdy odczuwasz kłucie w sercu, bezwzględnie musisz udać się do lekarza! W pierwszej kolejności specjalista zaleci wykonanie badania EKG, żeby wykluczyć choroby kardiologiczne.

Niestety nie istnieje uniwersalny lek na kłucie w sercu. Tylko wnikliwe badania pomogą wykluczyć zagrożenia i rozpocząć właściwe leczenie.

Zapraszamy na wizytę do naszego kardiologa w Chorzowie!.