14 maja 2020

W telewizji słyszymy wiele informacji, które bywają dla nas mylące. Z jednej strony powinniśmy nosić maseczki, a z drugiej jednak nie. Jak to jest w takim razie?

Maseczka nie ochroni Cię przed zarażeniem koronawirusem. Jednak w znacznym stopniu ogranicza jego emisję. Udając się do przychodni zwykle nie czujesz się najlepiej, prawda? Oznacza to, że dla bezpieczeństwa wszystkich osób, które właśnie znajdują się w poczekalni, ale również z uwagi na personel medyczny, powinieneś taką maseczkę założyć na twarz we właściwy sposób – zasłaniając zarówno nos, jak i usta.
Na ulicy można zobaczyć najróżniejsze formy noszenia maseczek. Te zawieszone pod brodą są dla nas szczególną zagadką. Dbajcie o siebie i bliskich. Ty również nie będziesz czuć się komfortowo, gdy podczas wizyty w przychodni ktoś obok zacznie kaszleć, a nie będzie zabezpieczony choćby maseczką.

W kwestii najmłodszych, dzieci również powinny mieć maseczki, nie dotyczy to niemowlaczków 🙂

Kto nie musi mieć maseczki?

  • osoba, której stan zdrowia na to nie pozwala (np. astmatyk)
  • osoba z zaburzeniami rozwoju
  • osoba z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną
  • osoba mająca problem z jej założeniem lub zdjęciem

Sytuacja epidemiczna na Śląsku wciąż jest trudna, między innymi z tego względu wyjazdy za granicę są dla nas ograniczone. Zwalczmy epidemię jak najszybciej. Wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni.

Pamiętaj, że jeżeli masz objawy zarażenia koronawirusem, nie zgłaszaj się do poradni, tylko poinformuj o tym właściwą dla miejsca zamieszkania Stację Sanitarno Epidemiologiczną.