Zatrucie pokarmowe to nic innego, jak zaburzone działanie układu pokarmowego, wskutek zjedzenia pokarmu wraz z aktywnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi lub ich toksynami. Charakterystycznymi objawami są biegunka, bóle brzucha, wymioty i nudności lub objawy zatrucia salmonellą, gronkowcem czy bakteriami E. coli. Zatrucie pokarmowe w dużej mierze jest spowodowane spożyciem źle przechowywanej żywności, w której pod wpływem wysokiej temperatury szybko rozmnażają się groźne dla układu pokarmowego bakterie i toksyny:
- salmonella – najczęściej występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego: jajach, mięsie, mleku i jego przetworach;
- gronkowiec – najlepiej rozmnaża się w słodkich, węglowodanowych produktach
- bakterie E. coli – mogą znaleźć się w każdym produkcie, ponieważ przenoszą je owady (zwłaszcza muchy);
- jad kiełbasiany – najczęściej znajduje się w źle przechowywanych konserwach mięsnych, rybnych lub warzywnych.
Chcąc uniknąć zatruć pokarmowych ważne jest by przestrzegać:
- Higieny – przestrzeganie higieny na wakacjach to konieczność. Aby uniknąć zakażenia groźnymi bakteriami takich jak gronkowiec czy Salmonella, należy dbać o mycie rąk w ciepłej wodzie z mydłem, zawsze po skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem. Jeśli nie ma dostępu do bieżącej wody, warto mieć przy sobie żel dezynfekujący, który w szybki sposób odkazi dłonie lub jednorazowe wilgotne chusteczki higieniczne.
- Nie pić wody z kranu – większość zatruć pokarmowych w trakcie wakacji jest związane z wodą kranową. Nawet łyk wody przy myciu zębów może skutkować poważnymi dolegliwościami żołądkowymi na skutek kontaktu z odmienną florą bakteryjną. Do picia powinno się wybierać jedynie wodę butelkowaną, która jest fabrycznie zamknięta. Należy zrezygnować z używania wody z kranu do mycia produktów spożywczych.
- Uważać na jedzenie z niepewnego źródła – powinno się omijać bary typu fast-food, przydrożne budki, a także podejrzane restauracje. W takich miejscach często żywność jest źle przechowywana a produkty są nieświeże. Jeśli w restauracji stoliki są brudne lub śmierdzi starym olejem , lepiej zrezygnować z jedzenia w takim miejscu. W barach i dyskotekach nie powinno się zamawiać napojów z dodatkiem lodu, ponieważ pochodzić z zakażonej wody z kranu
- Zwracać uwagę na to co się je – należy zwracać uwagę na lody, wszelkiego rodzaju kremy, ciasta czy serniki na zimno. Do ich przygotowania stosuje się surowe jajka, które nierzadko bywają nosicielami bakterii salmonelli. Dopiero obróbka termiczna i wysoka temperatura je zabija. Zagrożeniem dla układ pokarmowego mogą być również mrożone mięsa, ryby czy owoce morza. Jeśli będą nieodpowiednio przechowywane np. pozostawione w wyższej temperaturze i ponownie zamrożone, będzie to sprzyjać uaktywnieniu się gronkowca złocistego. Jeśli dojdzie już do zatrucia, należy zrezygnować z jedzenia owoców i warzyw. Niemyte mogą być źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów, dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który przez zwiększoną absorpcję wody, może pogłębić typowe dla zatrucia odwodnienie.
Zatrucie pokarmowe wiążę się z kłopotliwymi dolegliwościami, które można w łatwy sposób wyeliminować, pod warunkiem, że wybierze się odpowiednie preparaty i środki. Nie działaj na własną rękę, skontaktuj się z naszą Poradnią Lekarza Rodzinnego.