26 marca 2019

Stres w dorosłym życiu towarzyszy nam na co dzień. Prowadzi do wyczerpania naszych zapasów energii, drażliwości oraz obniżenia systemu immunologicznego. Stres źle wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasze zdrowie, efektem czego są częste infekcje.

Dzieci również często przeżywają sytuacje stresowe. Czasami stres z każdym dniem narasta, dziecko nie radzi sobie z emocjami i zaczyna mieć poważne problemy. Taki przewlekły długotrwały stan może powodować u nich apatię, niechęć do uczenia się, odkrywania świata i nawiązywania nowych kontaktów.

Skąd bierze się stres w wieku dziecięcym?

  • Brak poczucia bezpieczeństwa – kondycja stosunków rodzinnych

Sytuacja stosunków rodzinnych również ma ogromne znaczenie. Dziecko przeżywa traumę, gdy więź z jednym z rodziców zostanie przerwana lub rozluźniona. Gdy człowiekowi brakuje poczucia bezpieczeństwa w świecie rzeczywistym, szuka oparcia w urządzeniach technicznych, które zawsze funkcjonują zgodnie z przewidywaniami.

  • Stres w szkole

Złe relacje z rówieśnikami, wymagania nauczycieli, hałas, klasówki i egzaminy mogą trzymać w napięciu i powodować cierpienie.

  • Współczesne media

Przemoc obecna w telewizji, grach komputerowych może powodować agresję, a internet zniekształcanie postrzegania świata.

Środowisko oraz emocje Twojego dziecka – to bardzo ważne elementy jego rozwoju. Radzenie sobie ze stresem może mu pomóc w przyszłości uniknąć CHORÓB CYWILIZACYJNYCH.