28 lutego 2020

Koronawirus, czyli niebezpieczny wirus z Chin. Ostatnimi czasy jest to bardzo głośny temat. Na chwilę obecną w Polsce 40 osób czeka na wyniki badań, a 50 objętych jest kwarantanną. Póki co nie ma osoby zakażonej w naszym kraju. Czym więc jest ta choroba i w jaki sposób się przed nią uchronić? COVID-19 pod koniec 2019 roku został wykryty w prowincji Hubei w Chinach. Naukowcy przez długi czas nie mogli zidentyfikować tego patogenu. Wirusy powodujące niezwykle niebezpieczne infekcje górnych dróg oddechowych, wywołują śmiertelne zapalenie płuc. Objawy koronawirusa na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwyczajna grypa, którą znamy od dziesiątek lat. W pierwszej kolejności pojawiają się: kaszel, katar, ogólne osłabienie organizmu i gorączka. Lekarze informują o kolejnych symptomach, związanych z osłabieniem narządu wzroku i problemami trawiennymi.

Zapalenie płuc, które może zostać spowodowane koronawirsem, to bardzo poważne zakażenie dolnych dróg oddechowych. Badaniem potwierdzającym tą niebezpieczną infekcję jest RTG klatki piersiowej. W celu wykonania badania potwierdzającego obecność wirusa należy pobrać próbkę wymazu z nosa i gardła Pacjenta, a następnie poddać dokładnej analizie. Wyniki dostępne są w ciągu doby od wykonania testu. Osoba z podejrzeniem choroby, poddana jest kwarantannie, która trwa 14 dni.

Ministerstwo zdrowia informuje, że w przypadku kiedy mamy uzasadnione objawy choroby, należy pilnie wezwać karetkę. Aktualnie w Polsce panuje sezon przeziębień i grypy. Objawy koronawirusa podobne są do tych, które znamy już od lat, nie należy więc panikować w momencie, gdy czujemy się trochę gorzej niż na co dzień. Jeżeli czujesz się źle, a nie miałeś/aś kontaktu z osobą, która w ostatnich dniach przebywała poza granicami kraju – przyjdź do naszego lekarza rodzinnego.

W celu ochrony przed koronawirusuem należy zastosować się do kilku zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Przede wszystkim powinniśmy często i dokładnie myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, jeśli nie mamy takich możliwości, można wtedy wykorzystać żele antybakteryjne na bazie alkoholu. Dzięki tej prostej czynności jesteśmy w stanie zabić bakterie będące na naszych dłoniach. Kolejną ważną rzeczą jest unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii, podczas kaszlu bądź kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą od razu należy wyrzucić do kosza i umyć ręce zgodnie z powyższymi zaleceniami.
Szczególnie w tym czasie, powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi, a kiedy jesteśmy już zmuszeni do przebywania w tłumie, zachowajmy minimum metr odległości od pozostałych ludzi. Jest to odpowiednie zabezpieczenie się, przed potencjalnie zarażonymi osobami. Warto też zdecydować się na noszenie maseczek higienicznych, zasłaniających nos i usta. Pomimo tego, że mogą wydawać się niekomfortowe, to sposób ten jest jednym z najbardziej skutecznych w zapobieganiu zarażeniu się wirusem.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię, na której można dowiedzieć się, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia. Numer telefonu 800 190 590.