25 grudnia 2019

Święta Bożego Narodzenia to okres, gdy wielu z nas pragnie wrócić w rodzinne strony by odwiedzić swoich bliskich. Niestety podróżowanie w okresie świątecznym nie należy do rzeczy najłatwiejszych
Aby uniknąć komplikacji, musisz się odpowiednio przygotować.

Jeśli na Święta jedziesz samochodem, poznaj zasady, które sprawią, że podróż będzie przyjemna i bezpieczna.
● Zabierz ze sobą leki, które stale przyjmujesz. Nie przerywaj terapii, gdyż brak odpowiednich medykamentów może wywołać nieprzyjemne skutki w organizmie.
● Do podróży ubierz się „na cebulkę”. Dzięki temu w momencie, gdy w aucie będzie dość ciepło, bez problemu będziesz mógł ściągnąć jedną z warstw, nie doprowadzając jednocześnie do zbytniego wychłodzenia organizmu. Pamiętaj o wygodnych butach, czapce i rękawiczkach – dotyczy to również dzieci. Spotkania z rówieśnikami, pozostałymi członkami rodziny oraz długo oczekiwana zabawa, bardzo rozgrzewa mały organizm, który również szybko może się wychłodzić.
● Podczas podróży w samochodzie temperatura powinna wynosić około 20 stopni – dzięki temu nie będziesz odczuwać senności oraz Twoja koncentracja nie ulegnie pogorszeniu. Gdy zauważysz u siebie pierwsze oznaki zmęczenia, zatrzymaj się na kilkanaście minut. Wyjdź z samochodu, porozciągaj się, przejdź się kawałek, wykonaj ćwiczenia, które pobudzą Twoje krążenie.

Jeśli mieszkasz za granicą i wracasz do domu samolotem lub decydujesz się na spędzenie czasu świątecznego zagranicą, nie powinieneś zapominać o kilku ważnych sprawach przed wylotem. Do samolotu również warto ubrać się na cebulkę. Nawet jeżeli lecisz do cieplejszych krajów, pamiętaj, że gdy będziesz wracać, pogoda w Polsce może nie być już taka łaskawa.
W takich przypadkach cieplejszy sweter lub bluza może okazać się bardzo przydatna. Do bagażu podręcznego możesz również zapakować koc, którym otulisz się w samolocie.

Gdy decydujesz się na spędzenie świąt w jakimś egzotycznym miejscu oprócz powyższych porad powinieneś:
● Zaszczepić się, aby Twój organizm uzyskał odporność na choroby, którymi możesz zarazić się w danym zakątku świata.
● Równie istotną sprawą jest zabranie ze sobą leków, które przyjmujesz na co dzień. Pamiętaj, że nie można przerywać kuracji! Skontaktuj się ze swoim lekarzem, który podpowie, jakie reakcje mogą wystąpić w przypadku zmiany klimatu, spędzaniu czasu na słońcu i in.
● Swoją apteczkę, którą zabierasz do egzotycznego miejsca powinieneś uzupełnić o leki przeciwbiegunkowe, leki na przeziębienie, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy maści na oparzenia słoneczne. Zabierz ze sobą również kremy ochronne z wysokim filtrem UV, gdyż skóra w okresie jesienno-zimowych jest mniej odporna na wysokie działanie promieni słonecznych.

Wyjazd podczas Świąt, nawet na kilka dni, podobnie jak wyjazd wakacyjny, łączy się z wieloma przygotowaniami. Dlatego przed wyjazdem warto skonsultować się ze swoim lekarzem, żeby skompletować wszystkie najważniejsze rzeczy, w tym leki, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.